Treatment

Indications & Contraindications

Climatic & Medical SPA ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka is treating patients over 18 years old with following health indications and problems:

natural healing source

Moderately mineralized and slightly alkaline cold mineral spring, consists of  hypotonic sulphate-hydrogen carbonate, sodium-calcium-magnesium and sulfate. Total water mineralization is 1172 mg / l.

climatic conditions

The location of spa in the Pieniny National park adds value due to its fresh climate and favorable bioclimatic characteristics to obtain the status of climatic spa and to treat respiratory conditions

SPA TREATMENT

Spa treatment is offered for Slovak health insurance companies clients, and their full treatment is covered by the insurance company. Domestic and foreign clients are able to receive Spa treatment as self-payers.

treatment methods

We only provide health care services and treatments for selected diseases in accordance with current recommendations of professional medical bodies and advisors, and according to which we use treatments and care procedures for our medical patients.

Procedures

Therapeutic and relaxation procedures are followed by the recommendation of your doctor after a medical examination. Procedures can also be arranged for non-spa guests and foreign visitors.

Procedures

Vážení klienti,

KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka SÚ OTVORENÉ A PRIJÍMAJÚ NOVÝCH KLIENTOV na kúpeľnú liečbu. Nastúpiť k nám môžete len s negatívnym výsledkom (platí od 19. 11. 2020) antigénového testu, nie starším ako 3 dni alebo RT-PCR testu nie starším ako 7 dní. Antigénový test si môžete zadarmo urobiť na niektorom z odberných miest zriadených v okresných mestách. Klienti sa môžu preukázať aj potvrdením od lekára, že prekonali v priebehu 90 dní ochorenie Covid-19. Každý klient bude pred prijatím na kúpeľnú liečbu opätovne zadarmo pretestovaný z dôvodu bezpečnosti ostatných ubytovaných klientov a zamestnancov kúpeľov. Výsledok nášho testu slúži len pre potreby prijatia na kúpeľnú liečbu.

Radi by sme Vás informovali, že KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka poskytujú kúpeľnú liečbu v plnom rozsahu pre klientov zdravotných poisťovní aj samoplatiacich klientov. Pre neubytovaných hostí je vstup do areálu kúpeľov zakázaný. V našich zariadeniach sú platné všetky nariadenia a odporúčania Ústredného krízového štábu SR a Úradu verejného zdravotníctva SR.

OPATRENIA V KÚPEĽOCH
(COVID-19)

Pre viac informácií kliknite tu

X