Už na začiatku 14. storočia sa začali šíriť prvé chýry o liečivej vode Smerdžonka pod Troma korunami. Ako prví ju vo svojej liečiteľskej praxi využívali kartuziánski a neskôr kamaldulskí mnísi z neďalekého kláštora. Najznámejším z nich bol “lietajúci“ mních Cyprián, ktorý okrem iného spravoval kláštornú lekáreň. Vďaka jeho vedomostiam o medicíne či farmácii sa stal známy aj v širokom okolí. Jeho najznámejším celoživotným dielom bol Herbár pozostávajúci z 283 exemplárov rastlín.
Začiatkom 19. storočia po zrušení kláštora začal miestny mlynár poskytovať vo svojej stodole teplé vaňové kúpele práve zo Smerdžonky. Vodu najprv ohrieval v kotloch a potom vlieval do drevených kadí. Snažil sa spríjemniť návštevu a skrátiť čas ľuďom, ktorí si k nemu prišli zomlieť svoju úrodu. Mlynár sa stal malým priekopníkom a kúpele zo Smerdžonky nevyužíval primárne na liečenie, ale ako príjemnú formu uvoľnenia a relaxu.
Už okolo roku 1820 sa spomína kúpeľná osada a pôvodné kúpele, ktoré približne 100 rokov niesli názov Kúpele pod Troma korunami. Potvrdzujú to mnohé historické dokumenty, mapy či pohľadnice, kde sa zaznamenali názvy Koronahegyi-fürdő či Bad Kronenberg (v preklade Kúpele pod Troma korunami).
Rok 1887 bol veľmi významným rokom pre kúpele, pretože boli začlenené medzi oficiálne kúpele vtedajšieho Uhorska a patrili medzi jedny z najvýznamnejších. Počas desaťročí od svojho vzniku prežili kúpele niekoľko vzostupov i pádov, pričom počas I. svetovej vojny boli zničené.
Až okolo roku 1928 sa ich podarilo zrekonštruovať a znovu otvoriť, aby slúžili rovnakému účelu ako pred vojnou. Liečba v medzivojnovom období, tak mohla nerušene pokračovať.
Po II. svetovej vojne nastali opäť ťažké časy a žiaľ po niekoľkých rokoch kúpeľníctvo v Červenom Kláštore zaniklo.
V roku 2003 kúpa areálu za účelom vybudovania rekreačného zariadenia.
V roku 2005 zistenie, že v areáli boli kedysi kúpele, začiatok skúmania vrtu, zloženie a výdatnosť minerálneho prameňa Smerdžonka.
V roku 2010 bol tunajší prameň vyhlásený za prírodný liečivý zdroj, čo naštartovalo výstavbu nového kúpeľného zariadenia, a to hotela ,,Dom zdravia“ a znovuobnovenie kúpeľnej tradície v Zamagurí po viac než polstoročí.
V roku 2012 sa začala písať moderná história kúpeľníctva v Červenom Kláštore, kedy kúpele otvárajú svoje brány širokej verejnosti a začínajú liečiť všetky neinfekčné (neprenosné) kožné ochorenia.
V roku 2016 KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka získali štatút klimatických kúpeľov. Aj vďaka čistému ovzdušiu Pienin sa rozšírila pôsobnosť kúpeľov a okrem liečenia kožných chorôb kúpele liečia už aj ďalšie indikácie, a to:
Kúpele v Červenom Kláštore sú unikátne, pretože ako jediné na Slovensku na jednom mieste liečia okrem iných indikácií choroby dýchacích ciest aj kože, resp. kombináciu chorôb kože a duševné choroby.
V roku 2020 sme získali povolenie aj na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva a pečene a takisto pribudlo poskytovanie kúpeľnej liečby ambulantnou formou deťom s chorobami kože, dýchacích ciest, pečene a pohybového ústrojenstva.
Kúpele na Zamagurí v minulosti patrili medzi najvýznamnejšie kúpele celého Uhorska. Nie je tomu inak ani dnes. Čas overil blahodarné účinky jedinečnej vody, čistého vzduchu i pozitívny vplyv samotného prostredia čarokrásnych Pienin na ľudský organizmus a my v tejto tradícii a odkaze našich predkov úspešne pokračujeme v KÚPEĽOCH ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka. Zavítajte k nám po zdravie spod Troch korún.