Príjemne zregenerujte a načerpajte nové sily. Zatvorte oči a vychutnajte si spojenie parnej sauny a inhalácie blahodarnej soli. Parná sauna je výbornou voľbou pre ľudí, ktorí majú radšej príjemné teplo a vyššiu vlhkosť vzduchu. Po zdravotnej stránke sa para odporúča hlavne pri chronických chrípkach a zápaloch nosohltanu i hlasiviek, ale aj pri reumatických chorobách a rôznych iných problémoch pohybového aparátu. Vdychovanie soľných výparov má výnimočné antibakteriálne a protizápalové účinky a je výborná ako prevencia proti prechladnutiu.
Odporúčame sa osprchovať a dôkladne poumývať telo mydlom, aby ste odstránili stopy po deodorante alebo parféme, ktoré by vás pri saunovaní mohli dráždiť. Pokožku utrite do sucha, aby ste sa v saune rýchlejšie a lepšie spotili.
Vstup do akejkoľvek sauny je možný iba v balneo plachte a s prekrytými intímnymi časťami vášho tela. Iste už viete, že byť v saune v plavkách je zdraviu veľmi škodlivé nielen pre vás samotných, ale aj ostatných v saune. Plavky sú vyrábané zo syntetických umelých vlákien, ktoré sa už pri 50 °C uvoľňujú a škodlivé látky sa tak dostávajú do tela nielen dýchacími cestami, ale aj pokožkou. Rovnako ani gumené kroksy či šľapky rozhodne do sauny nie sú vhodná obuv. Nutné je ísť naboso.
Balneo plachta plní okrem zahalenia aj dôležitú hygienickú funkciu a dokonca zamedzuje šíreniu rôznych kožných a iných nepríjemných ochorení. Preto si po vstupe do sauny pod každú časť tela položte balneo plachtu alebo uterák. Pohodlne sa usaďte alebo ľahnite, no vždy na svoju plachtu.
Ako prvé si nastavte presýpacie hodiny, aby ste časovo odhadli dobu v saune. V saune odporúčame pozvoľne dýchať nosom, najskôr plytko a neskôr sa môžu nádychy prehlbovať. Predtým než sa usadíte si opláchnite a ochlaďte sedadlo vodou – hadica sa nachádza pri dverách. Pokojne sa usaďte alebo si ľahnite, uvoľnite celé telo a užívajte si blahodarné účinky sauny. Odporúčame si však ľahnúť, pretože vtedy sa telo prehrieva rovnomerne a nezaťažuje tak organizmus vyrovnávaním teplotných rozdielov medzi spodnou a hornou časťou tela. Ak najradšej ležíte, pred odchodom zo sauny sa najprv posaďte, aby si krvný obeh zvykol a až po chvíli sa postavte. Po ukončení procesu zahrievania opäť opláchnite miesto, na ktorom ste sedeli.
Pred vstupom do ochladzovacieho bazéna sa (a vždy po výjdení zo sauny), prosím, najprv osprchujte, aby ste zmyli všetok pot. V prípade ochladenia sprchou začnite vlažnou vodou od nôh smerom k srdcu. Dôkladné ochladenie po saune vráti vašu telesnú teplotu späť do normálnych hodnôt, čím sa precvičujú cievy a celý krvný obeh a dosahujú priaznivé účinky saunovania, akým je posilnenie imunity aj vôľových vlastností. Či už sa ochladíte v sprche, v ochladzovacom bazéne, alebo využijete vedro prípadne ľad je to na vás, čo je vám najpríjemnejšie. Po ochladení sa osušte a doprajte si odpočinok v relaxačnej miestnosti.
Doprajte si odporúčaný 10 až 15 minútový oddych po každej saune. Ak ho vynecháte zbytočne telo nadmerne vyčerpávate a preťažujete. Oddychujte!
Je veľmi individuálna a pocitová. Načúvajte svojmu telu, aby to bolo pre vás príjemné a relaxačné. Ak vám je teplo už nepríjemne a cítite sa nesvoji, radšej saunu opustite. Odporúčaný čas v parnej saune je 5 až 15 minút. Pre kvalitné saunovanie sa snažte proces pobytu v saune, ochladenia a odpočinku 3x opakovať. Po poslednej návšteve sauny a procese ochladenia sa osprchujte vlažnou vodou bez mydla, osušte a odpočiňte si v relaxačnej miestnosti.
Odporúčaný čas: 5 - 15 minút v saune I ochladzovanie I 10 - 15 minút v relaxačnej miestnosti (tepidárium)
Teplota v parnej saune: 45 – 60 °C
Vlhkosť vzduchu v parnej saune: 100 %
Účinky: osviežujúci, antiseptický a antivírusový účinok
Odporúčanie: Nie je vhodné prísť do wellness centra nalačno alebo príliš zasýtený. Nezabúdajte na pravidelné dopĺňanie tekutín mimo sauny, vaše telo to skutočne potrebuje. Pred Kneippovým chodníkom sa pre tento účel nachádza fontánka.
Kontraindikácie: všetky akútne chorobné stavy, hnisavé ochorenia kože, plesne, zvýšená činnosť štítnej žľazy, krvácavé choroby a stavy po zápaloch žíl, epilepsia, infekčné choroby, vysoký krvný tlak, horúčkové stavy, onkologické ochorenia, stavy po srdcovom infarkte a cievnej mozgovej príhode, psychické ochorenia, osoby s kardiostimulátorom, tehotenstvo